Google+

Bude sa reštauráciám o trochu ľahšie dýchať?

Vzťah šéfkuchári, majitelia a manažéri reštaurácií na jednej strane a hygienici na druhej nikdy nebol ideálny. Prví hovoria, že slovenskí hygienici sú prísnejší ako ich kolegovia v zahraničí, hoci v celej Únii má platiť jednotná legislatíva. Druhí oponujú, že len chránia zdravie návštevníkov podnikov. Komunikácia medzi oboma stranami dlhé roky viazla, ale zdá sa, že veci sa začínajú meniť k lepšiemu. Ako? Napríklad tak, že sa mení desaťročná vyhláška, ktorá sa týka aj tepelnej úpravy potravín v prevádzkach verejného stravovania. O tom, čo konkrétne sa v nej mení a ako nové pravidlá uplatňovať v praxi, sa bude hovoriť a diskutovať na prvej TREND Horeca Academy, ktorá sa uskutoční 7. júna v bratislavskom hoteli Radisson Blu Carlton. 

Všetky informácie o Horeca Academy vrátane registrácie

O podrobnostiach v novelizácii vyhlášky príde informovať MUDr. Iveta Trusková, PhD., vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva SR, a pohľad šéfkuchárov budú v diskusii prezentovať slovenské šéfkuchárske špičky Gabriel Kocák, šéfkuchár hotela Lomnica v Tatranskej Lomnici, a Igor Čehy, šéfkuchár Školy varenia pre gurmánov zo Svätého Jura.

Ďalšou témou, o ktorej sa bude na TREND Horeca Academy diskutovať, je kvalita potravín v slovenských reštauráciách. Na jednej strane stále rastie skupina ľudí a hostí, ktorí sú ochotní do ich kvality investovať, a to aj pri návštevách reštaurácií. Na druhej, mnohé podniky zastávajú názor, že „ekonomika nepustí“, a výsledkom sú aj kauzy typu brazílske mäso. Oplatí sa teda investovať do drahšej suroviny a ako ju predať hosťovi, ako ju komunikovať? A sú domáce suroviny, resp. suroviny z vlastnej produkcie módou alebo je to trvalý trend? Aký je ich prínos pre reštaurácie a hostí? O týchto témach budú diskutovať Dalibor Gergeľ, majiteľ reštaurácií Kogo a D Steakhouse Bratislava, Braňo Križan, šéfkuchár reštaurácie v Hoteli Matyšák, Prezident zväzu kuchárov a cukrárov, a Michal Konrád, šéfkuchár Fou Zoo Restaurant, Bratislava. 

A keďže nielen jedlom, ale aj vínom je reštauračný hosť živý, na záver sa bude TREND Horeca Academy venovať aj tomuto ušľachtilému pitiu. Pretože dobrá vínna karta je v zahraničí samozrejmosťou a predaj vína zvyšuje profit reštaurácie. O tom, aké sú aktuálne trendy v pití vína, ako nakupovať víno, ako zostaviť vínnu kartu a ako kalkulovať ceny tak, aby si hostia víno k jedlu naozaj objednávali, na čo je dobré mať v obsluhe človeka, ktorý sa vo víne vyzná, bude hovoriť jeden z najskúsenejších slovenských somelierov Andrej Lúčny.

 

Partneri

Spojte sa s nami na Facebooku