Google+

Neverbálna komunikácia v medzinárodnom prostredí

Koľko ľudí, toľko chutí - to je staré známe porekadlo, ktoré v dnešnej dobe používame čoraz častejšie.  Nie je to až tak dávno, čo sme boli vystavení  iba jedinému typu neverbálnej komunikácie, ktorú sme ju videli len u našich krajanov. S nárastom cestovania a spolupráce na medzinárodnej báze sa to však mení a to čo sa u nás považuje za prijateľné, nemusia akceptovať niekde inde.

V hotelierstve a cestovnom ruchu sme si na medzinárodnú klientelu už zvykli. V hoteloch sa už stretávame s hosťami nielen z okolitých európskych krajín, ale častejšie zavítajú už aj obyvatelia z exotickejších destinácií a kultúr. Mnohí z nich majú špecifické a často rozdielne pohľady aj na vzájomnú komunikáciu, ak však získate prehľad o tom, čo sa v akej kultúre považuje za prejav rešpektu a naopak čo je tabu, určite to ocenia. 

Neverbálna komunikácia

Neverbálna komunikácia je o ponímaní času, priestoru, o držaní tela, o gestách, dotykoch, mimike, očnom kontakte, tóne hlasu či artikulácii. Iné varianty predstavujú taktiež pozdrav (či už je to bozk, úklon alebo zvítanie sa potrasením ruky), zasadací poriadok pri rokovaní, spôsob akým sa podávajú vizitky alebo prejav emócií. Všetky tieto a mnohé iné aspekty teda je dôležité sledovať, učiť sa ich a dohliadať na to, aby ste náhodou nechtiac niekoho neurazili. 

Kultúrne rozdiely v ponímaní priestoru

Briti stoja aspoň pol metra od svojho kolegu či potenciálneho partnera a iba veľmi zriedka využívajú priamy kontakt (dotyk). Na rozdiel od Britov, Brazílčania a Mexičania nemajú nič proti priamemu a blízkemu kontaktu, objatiu a vyjadreniu svojich pocitov. Číňania majú tendenciu stáť taktiež bližšie, avšak nie až tak blízko ako Brazílčania a občas počas chôdze ale aj konverzácie do Vás môžu drgnúť.

Austrálčania majú povesť uvoľnených a bezstarostných partnerov, avšak čo sa týka ich osobného priestoru, pokiaľ nie ste v užšom vzťahu, neradi si ho nechajú narušiť a uprednostňujú aspoň metrový odstup. Podobne ako u Američanov, aj u Austrálčanov by nevhodný dotyk mohol mať za následok začiatok súdneho sporu a tak sa mu zvyknú radšej vyhýbať.

Nemci budú pri Vás stáť vo vzdialenosti paže a Japonci ešte ďalej, na rozdiel od niekoho zo Spojených Arabských Emirátov, kde je väčšina obchodovania založená na priateľstve a vzťahoch. Ak spolupracujete s niekým z Indie, dbajte na to, aby Váš postoj pôsobil otvorene a v každom prípade nestojte pred nimi s prekríženými rukami.

Tento článok len v rýchlosti zhrnul isté rozdiely v ponímaní priestoru jednotlivými národnosťami. Čoskoro Vám prinesieme ďalšie tipy a triky ako jednať v medzinárodnom prostredí. Čo však majú všetky krajiny spoločné je zmysel pre rešpekt. Nemusíte ovládať všetky detaily, avšak ak prejavíte rešpekt voči hodnotám a tradíciám toho druhého, budete sa diviť, že Vám isté prešľapy radi odpustia.

Zdroj

 

Partneri

Spojte sa s nami na Facebooku