Google+

Bratislava má potenciál prilákať kongresových turistov. Aj cez Viedeň.

Bratislava má veľký potenciál prilákať medzinárodné spoločnosti organizujúce kongresy a konferencie. Hoci jej zatiaľ chýba moderné kongresové centrum a transatlantické letecké spojenie, môže ťažiť z blízkosti Viedne a organizovať veľké kongresy.

Hlavné mesto môže prezentovať nielen svoje historické centrum, ale aj jedinečné atrakcie v jeho okolí, ako je napríklad Malokarpatská vínna cesta. Zhodli sa na tom účastníci odbornej konferencie o kongresovom turizme, ktorú organizovala Bratislava Tourist Board (BTB) a Americká obchodná komora v SR.

„Sme schopní robiť menšie podujatia, na ktoré sme pripravení – semináre, školenia, menšie konferencie, jednoducho podujatia so silným zážitkom" Ivana Magátová.

„Bratislava má veľmi zložitú pozíciu, pretože je blízko Viedne a Budapešti, kde kongresový cestovný ruch už roky zohráva svoju úlohu. Slovensko však bude predsedajúcou krajinou EÚ, a bude potrebné využiť skúsenosti odborníkov aj ostatných krajín. Pre Bratislavu i Slovensko je to veľká príležitosť a táto konferencia je preto veľmi dôležitým medzníkom v rozvoji cestovného ruchu,“ zhodnotil štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko odbornú konferenciu. Zúčastnilo sa jej viac ako 150 hostí a odborný program zabezpečili renomovaní zahraniční spíkri. Podľa Františka Palka ide o veľmi atraktívne odvetvie cestovného ruchu, pretože v danom čase je na danom mieste vysoký počet ľudí, ktorí v hotelových a reštauračných zariadeniach míňajú oveľa viac peňazí ako bežní turisti. 

Fakt, že ide o odvetvie, ktoré prináša do rozpočtu krajiny milióny eur, si uvedomuje aj riaditeľka sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Ivana Magátová. „Realita je tá, že nemáme kongresovú halu, ale kongresový turizmus je o tom, čo dokážeme ponúknuť,“ konštatovala s tým, že je potrebné vyhrnúť si rukávy, zamyslieť sa a dať si reálne ciele. „Sme schopní robiť menšie podujatia, na ktoré sme pripravení – semináre, školenia, menšie konferencie, jednoducho podujatia so silným zážitkom. Z medzinárodných štatistík vieme, že tento segment tvorí takmer dve tretiny celého kongresového a incentívneho turizmu“,  avizovala Ivana Magátová.

„Bratislava má, čo ukázať, a to nielen v centre mesta, ale má unikátnu vínnu cestu a zaujímavé atrakcie vo svojom okolí,“ Padraic Gilligan.

Nezávislý pohľad na Bratislavu ponúkli na konferencii zahraniční spíkri. „Bratislava bojuje s tým, akú má reputáciu v zahraničí, pretože to je životne dôležité, ale to riešia aj iné krajiny. Treba sa pozrieť na to, prečo sa veľké kongresy a konferencie nekonajú v Bratislave, prečo sú vo Viedni, aj keď je drahšia,“ vyzval hostí na konferencii Padraic Gilligan z írskej spoločnosti Sool Nua, ktorá sa dlhodobo venuje kongresovému cestovnému ruchu. Blízkosť Viedne by sme podľa neho mali brať ako výhodu. 

„Pozrite sa na Viedeň a berte ju ako vzor, ako inšpiráciu – skúste sa zamyslieť nad tým, či by ste nemohli organizovať eventy veľkého charakteru spoločne. Je dosť možné, že Viedeň nestíha a nemá kapacitu  organizovať všetky eventy – možno by sa nejaké dali organizovať aj na báze partnerských miest,“ načrtol konkrétnu možnosť spolupráce Bratislavy a Viedne Padraic Gilligan. Dodal, že hoci Bratislava nemá žiadne transatlantické lety, má jedinečný prístup po rieke. „Bratislava má, čo ukázať, a to nielen v centre mesta, ale má unikátnu vínnu cestu a zaujímavé atrakcie vo svojom okolí,“ zhrnul na záver.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo zorganizovať podujatie na vysokej odbornej úrovni, kde sa mohli stretnúť všetci zainteresovaní. Urobíme všetko preto, aby závery konferencie, ktoré sú pre nás veľkou výzvou a záväzkom do budúcnosti, boli uplatnené tak, aby z nich Bratislava vyťažila čo najviac. Zároveň očakávame, že všetci zainteresovaní hráči na trhu, z verejného i súkromného sektoru, počuli dostatok argumentov, že musíme robiť rozhodujúce kroky v spoločnej a dlhodobej koordinácii,“ zhodnotil predseda predstavenstva BTB František Stano.

Odborná konferencia „Future of MICE tourism in Bratislava and Slovakia“ sa konala 3. decembra 2014 a následne 4. decembra absolvovali profesionáli z oblasti cestovného ruchu odborný workshop. Na konferencii vystúpili zahraniční odborníci P. Gilligan a P. Delaney z írskej agentúry SoolNua, ktorí sa prezentujú svojim „iným pohľadom“ na stretnutia a podujatia. Hosťom konferencie bol aj Hugo Slimbrouck zo spoločnosti Ovation Global DMC.

Partneri

Spojte sa s nami na Facebooku